top of page

Tiny house - tai ne tik mažas namas arba esmė yra ne kvadratiniai metrai.

Atnaujinta: 2021-08-26

Tikslus ir konkretus apibrėžimas, kas yra tiny house - neegzistuoja, nes yra nemažai kriterijų, kurie tiesiog negali susivesti vien tik į tam tikrą kvadratinių metrų skaičių. Šis angliškas terminas yra skirtas labiau ne namo tipui, o gyvenimo filosofijai apibrėžti. Pagrindinės vertybės: draugiškumas aplinkai, tvarių medžiagų pasirinkimas, atsinaujinančių energijos šaltinių vartojimas, minimalizmas, sąmoningas vartojimas, ryšio su gamta puoselėjimas, bendruomeniškumas ir laisvė.


Angliškas terminas tiny house yra skirtas labiau ne namo tipui, o gyvenimo filosofijai apibrėžti.
Draugiškumas aplinkai


Pagrindinė priežastis, dėl kurios atsirado tiny house movement, buvo noras tapti draugiškesniais aplinkai. Nuolatinis žmonijos vartojimo bei poreikių augimas yra globalus, tačiau tai priimtina ne visiems. Vis daugiau žmonių stengiasi sprendimus priimti sąmoningai – suprasdami ribotus žemės resursus jie pasirenka ekologiškesnį, paprastesnį ir labiau aplinką tausojantį gyvenimo būdą. Tiny house movement - puiki viso to išraiška.

Nuolatinis žmonijos vartojimo bei poreikių augimas yra globalus, tačiau tai priimtina ne visiems. Vis daugiau žmonių stengiasi sprendimus priimti sąmoningai – suprasdami ribotus žemės resursus jie pasirenka ekologiškesnį, paprastesnį ir labiau aplinką tausojantį gyvenimo būdą. To išraiška – tiny house movement.

Tvarios medžiagos


Statant tiny house namelius dažniausiai pasirenkamos tvarios medžiagos. Medžiagos tvarumas susijęs ne tik su medžiagos sudėtimi – svarbu atkreipti dėmesį ir į jos gamybos technologiją. Vienas iš esminių kriterijų – kur ji pagaminta. Jeigu perkama medžiaga buvo pagaminta už tūkstančių kilometrų, vien jos gabenimui buvo sunaudota labai daug resursų. Tad nors pati medžiaga yra gera ir ekologiška, toks sprendimas nebūtų tvarus. Esant galimybei, pirmenybė visada teikiama vietinei produkcijai.


Neretai pasirenkamos jau panaudotos medžiagos - langai, mediena, grindys. Kadangi tiny house dažniausiai būna sąlyginai nedideli, surasti reikiamą kiekį nesunku, o įrenginėjant taip pat labai svarbus ir kūrybiškumas - juk antram gyvenimui prikeltos medžiagos suteikia daug žavesio!Autonomiškumas


Dar viena svarbi vertybė, atspindinti tiny house, yra atsinaujinančios energijos vartojimas. Saulės baterijos, lietaus vandens surinkimo ir panaudojimo sistemos, kompostiniai tualetai: visi šie elementai naudojami itin dažnai. Planetos tausojimas ir išteklių saugojimas - vienas iš esminių tiny house gerbėjų požiūrio aspektų.Minimalizmas arba savo poreikių išgryninimas


Statant tiny house stengiamasi pasistatyti tokį namą, koks atitiktų žmogaus poreikius ir gyvenimo būdą, bet nebūtų „per daug“. Prieš statant namelį susidėliojami labai aiškūs prioritetai: jei šeimininkai mėgsta gaminti – kuriama patogi didesnė virtuvė, jeigu žmonės dažnai mėgsta kviestis svečius – didesnė svetainės zona ar galimybė pernakvoti atvykusiems.


Pagrindinis principas, kurio laikosi tiny house savininkas - namas turi tarnauti jam, o ne priešingai (kai didelių namų buitis ir priežiūra sudaro didžiąją dalį laisvalaikio).Ryšys su aplinka


Kuriant tiny house svarbus ir ryšio su aplinka išlaikymas. Dažnai mažose namelio erdvėse langai neslepiami už užuolaidų, tarp vidaus ir lauko erdvių sukuriama tampri jungtis, o vasarą didesnė laiko dalis praleidžiama lauke. Tokie namai – tai užuovėja pailsėti ir nusiraminti, bet ne slėptis nuo išorinio pasaulio. Taip pat dauguma tiny house savininkų džiaugiasi, kad dėl supaprastėjusios buities daugiau laiko lieka draugams, laisvalaikiui ir šeimai.Įsitraukimas į statybas


Žmonės, kurie pasirenka tiny house, dažniausiai patys labai įsitraukia į namų kūrybos procesą - pradedant planavimu, baigiant pačiomis statybomis. Dėl šios priežasties, dar net nepradėjus name gyventi, jis tampa savu. Žinoma, statybų procesas gali pareikalauti daug jėgų ir energijos, bet kartu tai gali tapti neišdildoma bendra patirtimi. O gyvenimas savomis rankomis statytuose namuose sukuria savotišką vidinę vertę.
Bendruomeniškumas


Šiuo metu pasaulyje populiarėja tiny house bendruomenės, kurias vienija panašios vertybės. Dažnai tokios draugijos gyventojai turi bendras erdves poilsiui ar renginiams, taip pat kartu augina sodą ir kuria bendruomenės tradicijas.
Laisvė


Tiny house – tai laisvė gyventi taip, kaip nori, ir ten, kur nori. Juos renkasi žmonės, kurie nori išlaikyti savo nepriklausomybę – pradedant mažesniais finansiniais įsipareigojimais, baigiant pačių namelių mobilumo galimybėmis.


Tiny house neturi giežtų taisyklių ar rėmų. Visas vertybes, atradimus ir idėjas galima pritaikyti bei interpretuoti savaip – nebūtina savo gyvenimo pakeisti radikaliai ☺Tiny house neturi giežtų taisyklių ar rėmų. Visas vertybes, atradimus ir idėjas galima pritaikyti bei interpretuoti savaip – nebūtina savo gyvenimo pakeisti radikaliai.906 peržiūros0 komentarų

Comments


bottom of page